SağlıkVideo

Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Bozuklukları Nelerdir? Gün içerisinde, hareket halinde olan beden ve sinir sisteminin gelişimi ve onanımı için gerekli olan süreç olarak adlandırılan uyku, bazı dönemler çeşitli şartlardan dolayı rutin sürecinden farklı şekillerde sekteye uğrayabilmektedir. Bu süreçte çeşitli sorunlar beraberinde getirebilmektedir.

Uyku Bozuklukları

Temel ihtiyaçlarımızdan biri olan uyku, sinir sisteminin gün içerisindeki atıklarını atmak istemesiyle oluşur. Yorgunluğu azaltıcı ve giderici, enerji toplayıcı bir temel ihtiyaçtır. Uyku anında tansiyon, solunum sayısı gibi değerler düşer, vücut ısı kaybeder, kalp ritmi yavaşlar. Temel bir ihtiyaç olan uyku ve uykunun süresi kişinin direncinin toparlanmasına bağlıdır. Her bünyede değişen bu süre 4 ile 11 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. Uyku anında ya da uyku sonrasında birtakım bozukluklar yaşanabilmektedir. Bu uyku bozuklukları nelerdir? Ne tür belirtiler gösterir?

İnsomnia (Uyuyamama Hastalığı) Nedir?

Genel tabiriyle gece boyunca rahat bir uyku sürdürememe ya da uykuya dalamama hastalığı olan , altında farklı bir sebep barındırır. Çünkü bu bozukluğun olduğu kişiler yeterli uyku verimini alamadıkları için, gün içerisinde uyuya kalma, haddinden fazla halsizlik çekebilmektedirler. İnsomnia’nın asıl sebebi ise uyku apnesidir.

belirtileri ise, gece değil gündüz gerçekleşen uyku hali, halsizlik, horlama eğilimi, gündüz oluşan baş ağrıları gibi sıralanabilir. Uzman kontrolünde terapi ya da ilaç uygulaması şeklinde tedavileri mümkündür.

Narkolepsi Nedir?

Uyku apnesine benzer şekilde gündüzleri uykuya eğilimli olmak ve kısa süreli uyuklama halidir. Sinirlenme ya da gülme gibi duygularla meydana gelen kas kontrolündeki aksama, uykudan sonra hareket akanın da kısıtlanmanın gerçekleşmesi ve harekete edememe durumunun gerçekleşmesidir.

Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? 1

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Uyurken ya da dinlenirken, bacaklarda meydana gelen hareket ettirme isteği, ağrı, huzursuzluk gibi belirtilerin gerçekleştirdiği uyku bozukluğu çeşididir. Genellikle hareket edilmediği anlarda bu istek ve şikayetler kendini gösterir. Sağlık sorunu tedavi edilebilir bir bozukluktur. Sıcak bir duş, çeşitli egzersizler uygulanarak bu sendrom atlatılabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Giresun merkezden ben Yaren. Slm siteniz vallaha çok hoşuma gitti, tebrikler 11-10-2020 01:48:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu