SağlıkVideo

Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Uyku Bozuklukları Nelerdir? Gün içerisinde, hareket halinde olan beden ve sinir sisteminin gelişimi ve onanımı için gerekli olan süreç olarak adlandırılan uyku, bazı dönemler çeşitli şartlardan dolayı rutin sürecinden farklı şekillerde sekteye uğrayabilmektedir. Bu süreçte çeşitli sorunlar beraberinde uyku bozuklukları getirebilmektedir.

Uyku Bozuklukları

Temel ihtiyaçlarımızdan biri olan uyku, sinir sisteminin gün içerisindeki atıklarını atmak istemesiyle oluşur. Yorgunluğu azaltıcı ve giderici, enerji toplayıcı bir temel ihtiyaçtır. Uyku anında tansiyon, solunum sayısı gibi değerler düşer, vücut ısı kaybeder, kalp ritmi yavaşlar. Temel bir ihtiyaç olan uyku ve uykunun süresi kişinin direncinin toparlanmasına bağlıdır. Her bünyede değişen bu süre 4 ile 11 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir. Uyku anında ya da uyku sonrasında birtakım bozukluklar yaşanabilmektedir. Bu uyku bozuklukları nelerdir? Ne tür belirtiler gösterir?

İnsomnia (Uyuyamama Hastalığı) Nedir?

Genel tabiriyle gece boyunca rahat bir uyku sürdürememe ya da uykuya dalamama hastalığı olan insomnia, altında farklı bir sebep barındırır. Çünkü bu bozukluğun olduğu kişiler yeterli uyku verimini alamadıkları için, gün içerisinde uyuya kalma, haddinden fazla halsizlik çekebilmektedirler. İnsomnia’nın asıl sebebi ise uyku apnesidir.

Uyku apnesi belirtileri ise, gece değil gündüz gerçekleşen uyku hali, halsizlik, horlama eğilimi, gündüz oluşan baş ağrıları gibi sıralanabilir. Uzman kontrolünde terapi ya da ilaç uygulaması şeklinde tedavileri mümkündür.

Narkolepsi Nedir?

Uyku apnesine benzer şekilde gündüzleri uykuya eğilimli olmak ve kısa süreli uyuklama halidir. Sinirlenme ya da gülme gibi duygularla meydana gelen kas kontrolündeki aksama, uykudan sonra hareket akanın da kısıtlanmanın gerçekleşmesi ve harekete edememe durumunun gerçekleşmesidir.

Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? 1

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Uyurken ya da dinlenirken, bacaklarda meydana gelen hareket ettirme isteği, ağrı, huzursuzluk gibi belirtilerin gerçekleştirdiği uyku bozukluğu çeşididir. Genellikle hareket edilmediği anlarda bu istek ve şikayetler kendini gösterir. Sağlık sorunu tedavi edilebilir bir bozukluktur. Sıcak bir duş, çeşitli egzersizler uygulanarak bu sendrom atlatılabilir.

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Kırşehir şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  9. Uyku Nedir? Uyku Bozuklukları Nelerdir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu