Bilim

Uzayda Seyahet Ederken Kara Deliğe Düşerseniz Ne Olur ?

Uzayda Seyahet Ederken Kara Deliğe Düşerseniz Ne Olur ?

Karadeliğin ne olduğunu biliyor musun? Hayır, ilk önce ne olduğunu öğrenelim. Herhangi bir şekilde bir kara deliğe atılırsanız veya düşerseniz ne olur ? 

 

Karadelik Fotoğrafı
Karadelik Fotoğrafı

Kara Delik Nedir ?

Bir kara delik, fiziksel yasaların çalışmadığı alandır. Zaman ve mekanın anlamı yoktur. Burada sadece yerçekimi ve karnalık var. Yerçekimi o kadar güçlü ki hayal edemezsiniz. Genişlemesiyle ışığı da emer. Bu, içine girenin veya konulanın ortaya çıkmayacağı anlamına gelir.

Bir fenerli aydınlattığımızda, o ışık gözlerimize sadece biz gözlerimizle görebiliyorsanız, ancak ışığın geri gelmediğini varsayarsak, o zaman bu yer kara deliktir. Aynısı uzayda da yaşanabilir.

Aslında, dev bir yıldız sonu geldiğinde, kendi içinde çöker.  Yavaş yavaş, büyük bir kara delik haline gelir ve daha sonra çekim kuvveti o kadar artar ki, etki alanındaki her gezegen ona doğru sürüklenir ve içeri girer. Kendi içindeki her şeyi yutar. Etki alanına Olay Ufku denir. Herhangi bir şeyin ağırlığı, etrafindaki boşluğu sayar ve ona eğri benzeri bir verir.

Stephen Hawking’e göre, dışarısı Olay Ufku olarak adlandırılıyor. Stephen Hawking’in keşfine göre, bir gün karadelik Hawking radyasyonu nedeniyle tamamen kütlesiz olarak kayboluyor.

Kara delik Karl Schwarzschild ve John Wheeler tarafından keşfedildi.

Kısacası Karadelik, astrofizikte ışının kendisinden kaçmasına izin vermiyecek kadar güçlü ve kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Uzaydaki belirli maddelerin bir noktaya toplanmasına veya meydana gelen bir nesnedir denilebilir.

Kara Delik İngilizce’de Black anlamına geliyor.

Kara Delik videoları :

Yıldızı Yutarken Kaydedilen Kara Delik 

 

Kara Deliğin İlk Göüntüleri

 

Bir Kara Deliğe Giderseniz Başınıza Ne Gelir ?

Yaşam arayışı içinde farklı bir gezegene gitmiş olabilirsiniz veya uzay aracından çıkıp kara deliğin içine düşmüşte olabilirsiniz. Sana ne olacağına dair birçok olasılık var.

İlk Olasılık : Kara deliğin etrafında bir sınır var. Bu sınır olay ufku olarak adlandırılır. İçine düşebilir ve asla çıkamazsınız. Eğer bir karadeliğe düşerseniz, karadeliğin şahin radyasyonu nedeniyle karanlığa ulaşmadan önce küllere dönüşürsünüz.

İkinci Olasılık: Olay Ufkunun ağırlık sınıra yaklaşmış olasanız bile, kara delik, gerilmesi nedeniyle vücudunuz olağanüstü derece uzun, geniş ve deforme olur ve bu durumda da ölürsünüz.

Üçüncü Olasılık: Herhangi bir şekilde kayba uğramadan bir kara deliğe sıkışırsanız, buraya vardıktan sonra başınıza ne geleceği konusunda henüz kimsenin bilgisi yok, Ne varki bu gizem karadeliğin ötesinde yatıyor.

Dördüncü Olasılık: Bir kara deliğe düşmek, kara deliğe canlı olarak düşerseniz, bu teori Einstein tarafından ‘ En Mutlu Düşünce’ olarak adlandırılmıştır. Bu tamamen serbest düşüş anlamına gelir. Böyle bir durumda, kara deliğin boyutu küçükse, o zaman sorun yaşayabilirsiniz çünkü yerçekimi kuvveti daha sonra başınızdan ziyade ayağınızda hissedilir. Ancak, bu kara deliğin Güneş’ten çok daha büyük olduğunu varsayalım, o zaman normal olarak açlığınıza ve susuzluğunuza yenik düşene kadar orada tüm hayatınızı geçirebilirsiniz.

Fizik yasalarına göre, sıcak parçacıklara çarpmadan doğrudan ufka giriyorsunuz, Aksi takdirde , Einstein’ın En Mutlu Düşünce Ve Görelilik teroisi çürümüş olur.

Sonuç: Herhangi bir cisim veya madde kara deliğe düştükten sonra dış yüzeyindeki küllerden dolayı yanabilir veya içine erişilirse sonsuz derinliklerde kaybolur.

İlgili Makaleler

86 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 4. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 8. Uzayda Seyahet Ederken Kara Deliğe Düşerseniz Ne Olur ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 9. Uzayda Seyahet Ederken Kara Deliğe Düşerseniz Ne Olur ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 11. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 12. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 13. Uzayda Seyahet Ederken Kara Deliğe Düşerseniz Ne Olur ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim