SağlıkVideo

Vajina Genişlemesi Neden Olur? – Vajinoplasti Ameliyatı

Vajina genişlemesindeki en büyük neden yapılan normal doğumlardır. Normal doğum sırasında yaşanan travma yüzünden kaslar görür ve eski sıklığını kaybederek genişlemeye neden olur. Genişlemeye sebep olabilecek bir diğer neden ise çok sık cinsel ilişki yaşamak da vajinal genişlemeye neden olabilir. Bunların yanı sıra yaşlılık, kilo artışı, sigara içilmesi ya da çok doğum yapılmış olması genişlemeye sebep olur.

Doğum yapmamış, ilişkiye girmemiş birinde de vajina genişlemesi olabilir bunun nedeni ise doğuştan meydana gelen bir nedendir.

Yaşanan vajina gelişmesinden sonra orgazm sorunu ile cinsel hayatınızda partneriniz ile birlikte sorunlar yaşayabilirsiniz. Genişlemiş vajina ile idrar tutamama gibi sorunlarda görülebilir.

Vajina Genişliği Nasıl Anlaşılır?

Vajina genişliğini anlamak için neden genişlediği öğrenilir daha sonra fiziki tedavi yapılır. Daha sonra genişliğin derecesini öğrenmek içinbazı testler yapılır. Ne gibi testler yapılır diye soracak olursanız.

Q Testi: Bu testte kişinin üretarasına anestezik jel bulaştırılmış pamuk uçlu bir uç yerleştirilir ve bu esnada kişiden kendisini kasması istenir. Kasma sırasında 30 derece yukarıda olması genişliğin olduğunu gösterir.

Pelvik Taban Kuvveti: Burada vajina bölgesindeki kasların güçleri kontrol edilir. Bu sayede vajinal duvarın, rahmin, rektumun ve üretaranın kas kuvveti değerlendirir.

Yaşanan Vajina Genişlikleri Ne Kadardır?

Normal, orta ve geniş derece olmak üzere üçe ayrılan vajina genişliği 1-2 parmak girmesi normal, 3 parmak girmesi orta ve 4 parmak ve üstü girmesi ileri düzeyde genişlik olduğunu gösterir. Yapılan bu operasyonlar ile 7-8 cm kadar içeriden daraltma operasyonu yapmak mümkündür. Amaç en geniş vajinayı normal vajina haline getirmektir.

Cinsel İlişki Sırasında Genişleme Olur mu?

Çok sık sorulan sorulardan biri olan cinsel ilişki sırasında ve ya cinsel ilişki sonrası genişleme olurmu soruna cevabım genişleme olmaz. Vajina elastik bir yapıya sahip olduğu için cinsel ilişki sırasında normal bir şekilde genişleme olur ama kalıcı değildir. Cinsel ilişki sonrası vajina eski haline geri gelir.

Adet Dönemin Vajina Genişlemesi

Adet döneminde adet bitene kadar belli bir süre kan akışının sağlanması için 1-2 cm arasında genişleme gerçekleşmektedir. Bu genişlik adet bittiği zaman gider ve vajina eski haline döner.

Vajina Daraltması Ne Zaman Yapılır?

Doğum sırasında gerçekleşen genişleme ve doku hasarları 1 yıl içersinde kendini toparlıyor ve iyileşiyor bu nedenle 1 yıl sonra vajina genişliğinin giderilmesi için vajina daraltma yapmak mümkündür.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı

Vajinoplasti Ameliyatı
Vajinoplasti Ameliyatı

Vajinoplasti ameliyatı anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Ameliyatta gerçekleşen operasyonda vajinamızın iç kısımdan arka duvarına doğru vajina daraltması yapılır. Yapılan ameliyatın kanama ve enfeksiyon riskleri haricinde hiçbir riski bulunmamaktadır. Ameliyat sonrası cinsel ilişkiye gelecek olursak operasyondan tam 1 ay sonra cinsel birliktelik yaşabilirsiniz vajina bir ay sonra kendini toparlamış tam olarak iyileşmiş olur.

Lazer Vajinial Rejüvenasyon

Lazerle vajina gençleştirme olarak bilinen bu operasyonda lazerde bulunan termal ısı sayesinde vajina bölgesinde bulunan dokunun canlanmasına ve daralmasına neden olur. Anestizeye ve ağrıya neden olmadığı için günümüzde son zamanlarda daha çok tercih edilen bir operasyondur.

Vajinoplasti Ameliyatı ile Vajina Ne Kadar Daraltılır?

Normal, orta ve geniş derecelerde genişliklere sahip olabilen vajinalarda hedef öncelikle normal bir vajina genişliği sağlamaktır. Vajina genişlikleri dereceleri 1-2 parmak girmesi normal, 3 parmak girmesi orta ve 4 parmak ve üstü girmesi ileri düzeyde genişlik olduğunu gösterir. Yapılan bu operasyonda ve 7-8 cm kadar içeriden daraltma operasyonu yapmak mümkündür.

Vajina Genişlemesine Uygulanacak Egzersiz

İdrarın tutulup bırakırması ile birlikte pelvik kasların bulunması sonucu yapılan “Kegel Egzersiz”. Günde 3-4 defa olacak şekilde idrarınızı 10 saniye içinde tutup bırakarak yapabilirsiniz. Vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan bu egzersiz ile vajina etrafındaki kasların güçlenmesi sağlayarak sıkı duruma gelmesini sağlayabilirsiniz.

Vajina Genişlemesi İçin Yapılan Ameliyatın Riski Var mıdır
Vajina Genişlemesi İçin Yapılan Ameliyatın Riski Var mıdır

Vajina Genişlemesi İçin Yapılan Ameliyatın Riski Var mıdır?

Yapılan ameliyatın kanama ve enfeksiyon riskleri haricinde hiçbir riski bulunmamaktadır. Daraltma operasyonu sonrası tekrar gebe kalabilirsiniz. Gebe kalmama gibi bir sorun yoktur normal doğum yaparsanız tekrar genişleme olabilir bunun için sezaryen doğumu tercih edebilirsiniz.

Vajina Genişleme sorunu yaşayanlara önerimiz doktor kontrolünde cerrahi işlemdir. Bu yazı bilgilendirme yazısıdır sağlığınız için mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin.

 

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  2. Vajina Genişlemesi Neden Olur? – Vajinoplasti Ameliyatı konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  3. Vajina Genişlemesi Neden Olur? – Vajinoplasti Ameliyatı konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  4. Vajina Genişlemesi Neden Olur? – Vajinoplasti Ameliyatı konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  5. Mardin merkezden ben Kerim. merhaba arkadaşlar siteniz valla çok hoşuma gitti, face de paylaştım 08-05-2022 02:16:03

  6. Vajina Genişlemesi Neden Olur? – Vajinoplasti Ameliyatı konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu