Kapat

Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ?

Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? 1
Abone Ol

,  Nasıl Anlaşılır ?

 toplum tarafından pek bilinmeyen tehlikeli bir hastalıktır. Wilson hastalığına teşhis koymak da bir hayli zordur. Genetik olan bu hastalık çok tehlikeli ve ölümcüldür. Wilson hastalığı hakkında bilmeniz her şey yazımızda…

Wilson hastalığı dokularda bakır birikimine yol açan genetik bir hastalıktır. Hastalığın çözümü öbür boyu ilaç kullanmaktır. Kullanılan ilaçlar vücuttaki bakır emilimini dengelemeye çalışır.

Kullanılması gereken ilaçlar Türkiye’de üretilmemektedir.  İlaçların maliyeti çok yüksektir. Yurt dışından ithal getirilen ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası karşılamaktadır.

İlaç ile tedavi çözüm olmazsa en son çare karaciğer naklidir.

İnsan kromozomlarından Kromozom 13 üzerinde çeşitli mutasyonlar meydana gelir. Bu arızalı gen her 100 kişiden birinden bulunur. Arızalı bu genlere sahip iki insan çift olur ise doğan bebekte Wilson hastalığı meydana gelir.

Wilson Hastalığı her 100 bin kişide 1 görülür. Nadir görülen ve pek bilinmeyen bu hastalığın teşhisi de zordur. Bir çok hasta geç teşhis yüzünden ölme noktasına gelmiştir.

 

WİLSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ

 

Wilson hastalığının bir çok belirtisi vardır. Fakat akla ilk başta bu hastalık gelmez. Uzmanlar yaygın olan diğer bir çok hastalık şüphesi ile tedavi etmeye çalışır.

Bazı hastalıklar da Wilson hastalığının belirtisi olur. Bu belirtilerden bazıları şunlardır;

Sarılık, karında şişkinlik, karın ağrısı, halsizlik, çabuk yorulma, bulantı gibi belirtiler Wilson hastalığı belirtisi olabilir. Bu belirtiler siroz hastalığı belirtileri ile de benzerdir.

Depresyon, davranış bozukluğu, uyku bozukluğu, ani kişilik bozuklukları, konuşma ve yutma güçlüğü, ellerde titreme ve kasılma, yürüme ve denge bozukluğu da Wilson hastalığı belirtisidir.

Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? 2

 

Bakır birikiminden ötürü göz bebeği çevresinde yeşil ve kahverengi halka oluşur. Bu halka çıplak gözle çok rahat bir şekilde fark edilebilir.

Wilson hastalığının teşhisinin zor olmasının sebebi; sarılık, hepatit, siroz hastalıkları ile aynı belirtilere sahip olmasıdır.

Nihai teşhis için  karaciğerden alınan biyopsi ve yapılan ayrıntılı testlerdeki bakır oranına bakılması ile anlaşılabilir. Aynı değerler idrar tahlilinde de görülebilir. Gözün de ayrıca muayene edilmesi gerekir.

Wilson hastalarında hemoliz ve anemi de görülür.

Belirtilerin sizde görülüyor olması Wilson Hastası olduğunuzu göstermez. Belirtiler bir çok hastalık ile benzerlik göstermektedir. En kısa sürede bir uzmana muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Acil Şifalar Dileriz…

 

azbuz.org bu yazıyı wilson hastalığı, , wilson hastalığı ile ilgili tüm bilinmeyenler konusu hakkında bilgi vermek amacı ile yazmıştır.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ?” üzerine 33 yorum

 1. Ferit says:
 2. Nurgül says:
 3. Kağan says:
 4. Açelya says:
 5. Ali Alkan says:
 6. Hasan says:
 7. Hasan says:
 8. Berrin says:
 9. Gökhan says:
 10. Pınar says:
 11. Sorucu says:
 12. Aydan says:
 13. leman says:
 14. Zül says:
 15. Nesrin says:
 16. Pınar Gürbüz says:
 17. leyla says:
 18. zeynep says:
 19. Ertuğrul says:
 20. Melisa says:
 21. Hasan says:
 22. Yaren says:
 23. leman says:
 24. Ayşen says:
 25. Veli says:
 26. Neşet says:
 27. Seyda says:
 28. Alexsiz says:
 29. Naime says:
 30. Adıl says:
 31. Alexsiz says:
 32. Damla says:
 33. Nesrin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader