istanbul masöz
Sağlık

Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ?

 

Wilson Hastalığı Nedir ,  Nasıl Anlaşılır ?

Wilson Hastalığı toplum tarafından pek bilinmeyen tehlikeli bir hastalıktır. Wilson hastalığına teşhis koymak da bir hayli zordur. Genetik olan hastalık çok tehlikeli  ölümcüldür. Wilson hastalığı hakkında bilmeniz her şey yazımızda…

Wilson hastalığı dokularda bakır birikimine yol açan genetik bir hastalıktır. Hastalığın çözümü öbür boyu ilaç kullanmaktır. Kullanılan vücuttaki bakır emilimini dengelemeye çalışır.

Kullanılması gereken ilaçlar Türkiye’de üretilmemektedir.  İlaçların maliyeti çok yüksektir. Yurt dışından ithal getirilen ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu sigortası karşılamaktadır.

İlaç ile tedavi çözüm olmazsa en son çare karaciğer naklidir.

İnsan kromozomlarından Kromozom 13 üzerinde çeşitli mutasyonlar gelir. Bu arızalı gen her 100 kişiden birinden bulunur. Arızalı bu genlere sahip iki insan çift olur ise doğan bebekte Wilson hastalığı meydana gelir.

Wilson Hastalığı her 100 bin kişide 1 görülür. Nadir görülen ve pek bilinmeyen bu hastalığın teşhisi de zordur. Bir çok hasta geç teşhis yüzünden ölme noktasına gelmiştir.

 

WİLSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ

 

Wilson hastalığının bir çok belirtisi vardır. Fakat akla ilk başta bu hastalık gelmez. Uzmanlar yaygın olan diğer bir çok hastalık şüphesi ile tedavi etmeye çalışır.

Bazı hastalıklar da Wilson hastalığının belirtisi olur. Bu belirtilerden bazıları şunlardır;

Sarılık, karında şişkinlik, karın ağrısı, halsizlik, çabuk yorulma, bulantı gibi belirtiler Wilson hastalığı belirtisi olabilir. Bu belirtiler siroz hastalığı belirtileri ile de benzerdir.

Depresyon, davranış bozukluğu, uyku bozukluğu, ani kişilik bozuklukları, konuşma ve yutma güçlüğü, ellerde titreme ve kasılma, yürüme ve denge bozukluğu da Wilson hastalığı belirtisidir.

Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? 2

 

Bakır birikiminden ötürü göz bebeği çevresinde yeşil ve kahverengi halka oluşur. Bu halka çıplak gözle çok rahat bir şekilde fark edilebilir.

Wilson hastalığının teşhisinin zor olmasının sebebi; sarılık, hepatit, siroz hastalıkları ile aynı belirtilere sahip olmasıdır.

Nihai teşhis için  karaciğerden alınan biyopsi ve yapılan ayrıntılı testlerdeki bakır oranına bakılması ile anlaşılabilir. Aynı değerler idrar tahlilinde de görülebilir. Gözün de ayrıca muayene edilmesi gerekir.

Wilson hastalarında hemoliz ve anemi de görülür.

Belirtilerin sizde görülüyor olması Wilson Hastası olduğunuzu göstermez. Belirtiler bir çok hastalık ile benzerlik göstermektedir. En kısa sürede bir uzmana muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Acil Şifalar Dileriz…

 

azbuz.org bu yazıyı wilson hastalığı, wilson hastalığı belirtileri, wilson hastalığı ile ilgili tüm bilinmeyenler konusu hakkında bilgi vermek amacı ile yazmıştır.

İlgili Makaleler

64 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 4. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda çok yazı okudum ama Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 9. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 10. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 11. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 12. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 13. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 14. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda çok yazı okudum ama Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 15. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunda çok yazı okudum ama Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 16. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 17. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Wilson Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavisi Nasıl Olur ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.