istanbul masöz
Bilim

Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ?

Yapay zeka insan geçecek mi?

Herkesin de bildiği gibi insanlar yıllardır yapay zeka çalışmaları yapıyor ve insanlar gibi düşünebilen, onlar gibi kararlar alan bir yapay zeka yapmaya çalışıyor. Bu duruma bazı insanlar karşı çıksa da bazı insanlar bu durumun iyi olacağını düşünüyor. Peki insan gibi düşünebilen ve onun gibi önemli kararlar alan bir makine yapabilirler mi? Böyle bir makine yapsalar bile bu yapay zeka insan zekasını geçecek mi?

Yapay zeka ile oynanan bir oyun

Garry kasparov deep blue (Yapay zeka makinesi) ile 1977 yılında bir satranç maçı yaptı. Bu maçta Garry Kasparov deep blue yapay zekasına 2-1 yenildi.
Peki bu durum deep blue’nun insan zekasından daha mı zeki olduğunu gösterdi. Tabi ki hayır. Deep blue sadece satranç hakkında içeren bir yazılımdı. Diğer kararları veremezdi. Sezgisel düşünemezdi. Ama insanlar sezgisel düşünüp bazı önemli kararlar verebilir.
Daha sonra bir sürü oyun için yapay zekalar geliştirildi. Bazılarını insanlar bazılarını yapay zekalar kazandı. Ancak insan zekası gibi düşünebilen bir yapay zeka yapılamadı.

Peki bunun nedeni ne olabilirdi?

İnsan zekası gibi bir yapay zeka geliştirilememesinin nedenlerinden biri insan zekasının çok karmaşık olmasıydı ve daha insan beynininin bilinmeyen birçok tarafı vardı. Eğer insanlar gibi düşünülebilen bir yapay zeka yapmak istiyorsak insan beyninin bilinmeyen yerlerini keşfetmemiz gerekir.
Söyleyeceğim o ki şimdilik yapay zekanın insan zekasını geçme ihtimali yok gibi görünüyor. azından insan beyninin bilinmeyen yanlarını öğrenene kadar…

İlgili Makaleler

61 Yorum

 1. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 4. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunda çok yazı okudum ama Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 5. Konya merkezden ben Melisa. selam arkadaşlar web siten gerçekten çok güzel, linkedinde paylaştım 25-04-2023 02:34:05

 6. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Bilim kategorisinde yazmış olduğunuz Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 11. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunda çok yazı okudum ama Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 12. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 13. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 14. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 15. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 16. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 17. Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçecek Mi ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 18. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 19. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 20. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 21. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.