Bilgi

Yaşlı Kedilerde Bakım ve Tavsiyeler

Maalesef kediler bizim kadar uzun yaşamıyor. Kediniz 10 yaşına girdiğinde, yaşlanmaya başladığı anlamına gelir. Bu yazımızda yaşlı kedilerde bakım hakkında birkaç tavsiyede bulunacağız. Yaşlı bir kedinin bakımı, beslenmesi ve alışkanlıkları da farklıdır. 10 yaşındaki kedinizin bakımı için tavsiyeler almanız daha iyi olacaktır.

Yaşlı Kedilerde Bakım ve Tavsiyeler 2

Yaşlı Kedilerde Sağlık Konusu

Kediler yaşlandıkça daha kırılgan hale gelir ve sağlık sorunları zamanında tespit edilmezse daha çabuk sorun yaşayabilir. Bu nedenle yaşlanmış kedinizi yılda en az bir kez veteriner muayenesine götürmeniz tavsiye edilir.

Yaşlanan kedinize evinizde daha rahat hareket etmesi için biraz daha fazla alan sağlayabilirsiniz. Kedinizin tırmanmak istediği yere tırmanmasını kolaylaştıracak yükseklikler ve tabureler koymak iyi bir çözüm olabilir.

Kedinizin uyku alanını daha geniş ve daha konforlu hale getirebilir, böylece uykulu olduğunda bir yerlere çarpmasına veya düşmesine engel olabilirsiniz.

Kedi kumunu öncekinden daha erişilebilir bir yere yerleştirin. Daha derin bir kum kabı yerine, daha kolay çıkabileceği bir kum kabı koyun. Yeni kum kabına alışması için eski kabını yanında tutun.

Bazı kediler yaşlandığı zaman görüş yeteneklerini kaybedebilir, bu yüzden geceleri koridora bir gece lambası takmak mantıklı bir yöntem olacaktır.

Eviniz birden fazla kattan oluşuyorsa, kedinizin tuvalete gitmek için enerji harcamaması için her kata kedi kumu koyun.

Kedi ayrıca esneklik ve hareket kabiliyetini kaybeder. Bu yüzden, vücudundaki bazı yerlerini temizlemek için uzanmaya gücü yetmeyebilir. Onu ara ara temizlemeniz, kedinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

 

Yaşlı Kedi Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlı kedilerde bakım konusunda, kedinizin iştahını kaybetmesi gayet normaldir. Ancak kedinizin iştahı azaldıysa ve kilo vermeye devam ederse, veterinerinize götürmeniz iyi olacaktır.

Kedinizin mama kaplarını sessiz ve kolay erişilebilir yerlere yerleştirin. Evinizde başka kediler varsa, yaşlı kedinizin mama kabını aynı yere değil, diğer kedilere uzak kalacak bölümlere koyun.

Kedinizin oyun oynama isteği de bu yaşta azalır. Bunu doğal bir durum olarak alın ve onu oynamaya zorlamayın. 10 yaşında bir kedinin eskiden sahip olduğu enerjiye sahip olmayacağını bilmelisiniz.

Yaşlı bir kedinin oyuncaklara atlamak veya kovalamak istemediğini unutmayın. Ne zaman oynamak isterse o zaman oynayın. Ama artık oyuncakla ilgilenmiyorsa oynaması için uğraştırmayın. Bu onu yoracaktır.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu