Dekarasyon

Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi

Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Ortamların Düzenlenmesi

Yaşlılık hayattaki en doğal süreçlerden biridir. Yaşlanma ile kişilerde bir takım fonksiyonel eksiklikler meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan fonksiyon kayıpları gerekli tedbirler alınmaz ise daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Örneğin daha öncesinde bir sandalye yardımı ile ulaştığı rafta bulunan malzemeleri, yaşlılıkta denge kaybı olabilmesi nedeniyle daha rahat ulaşabileceği bir yere alınmalıdır. Yani alınan tedbirler yaşlının hayatını kolaylaştırırken kaza ya da zorlama sonucu oluşabilecek sıkıntıların da önüne geçmelidir.
Bu tedbirleri sıralayacak olursak;

 1. Doğalgaz kullanılıyorsa herhangi bir kaçak durumunda otomatik gaz kesim sistemi olmalıdır.
 2. Kullanılan terlik ayakkabı vblerinin tabanlarının, zeminde kullanılan halı, kilim gibi eşyaların kaymayan malzeme gerekmektedir.
 3. Mobilya kenarlarının sivri ve keskin olmamasına dikkat edilmelidir.
 4. Yaşlıların görme sorunları olabileceği durumu dikkate alınarak yerde fark edemeyecekleri koyu renkli cisimler bırakılmamalıdır.
 5. Merdiven basamak yükseklikleri eşit yapılmalıdır.
 6. Yaşlının odasında gece kalkması durumunda odayı rahatlıkla görmesini sağlayacak şekilde gece lambası bulundurulmalıdır

Aslında bakıldığında basit gibi görünen bu tedbirler çoğu zaman hayati öneme sahiptir…

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 2. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 3. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 4. Kütahya şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 5. Bolu şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 6. Iğdır şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 7. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 9. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 12. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 13. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 14. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 15. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 16. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 17. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 18. Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunda çok yazı okudum ama Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 19. Batman şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 20. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu