Dekarasyon

Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi

Yaşlılara Uygun Olarak Ev İçi Ve Dışı Ortamların Düzenlenmesi

Yaşlılık hayattaki en doğal süreçlerden biridir. Yaşlanma ile kişilerde bir takım fonksiyonel eksiklikler meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan fonksiyon kayıpları gerekli tedbirler alınmaz ise daha ciddi problemlere açabilmektedir. Örneğin daha öncesinde bir sandalye yardımı ile ulaştığı rafta bulunan malzemeleri, yaşlılıkta denge kaybı olabilmesi nedeniyle daha rahat ulaşabileceği bir yere alınmalıdır. Yani alınan tedbirler yaşlının hayatını kolaylaştırırken kaza ya da zorlama sonucu oluşabilecek sıkıntıların da önüne geçmelidir.
Bu tedbirleri sıralayacak olursak;

  1. Doğalgaz kullanılıyorsa herhangi bir kaçak durumunda otomatik gaz kesim sistemi olmalıdır.
  2. Kullanılan terlik ayakkabı vblerinin tabanlarının, zeminde kullanılan halı, kilim gibi eşyaların kaymayan malzeme olması gerekmektedir.
  3. Mobilya kenarlarının sivri ve keskin olmamasına dikkat edilmelidir.
  4. Yaşlıların görme sorunları olabileceği durumu dikkate alınarak yerde fark edemeyecekleri koyu renkli cisimler bırakılmamalıdır.
  5. Merdiven basamak yükseklikleri eşit yapılmalıdır.
  6. Yaşlının odasında gece kalkması durumunda odayı rahatlıkla görmesini sağlayacak şekilde gece lambası bulundurulmalıdır

Aslında bakıldığında basit gibi görünen bu tedbirler çoğu zaman hayati öneme sahiptir…

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu