istanbul masöz
Bilim

Yıldızları Ölen Gezegenlere Ne Olur?

Yıldızları Ölen Gezegenlere Ne Olur?

bir yıldız öldüğü zaman, onun yörüngesine gezegenler galakside serbestçe yüzerler. Ya da çok sık görülmeyen bir ihtimalle eski yıldızlarından geriye kalanlar ile dolaşarak hayatta kalırlar.

Üniversite tarafından yayınlanan bir basın bültenine göre, Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Nordhaus, bulutların arasından bakıp bu gizli yıldızları ve gezegenleri tespit etmek ve yerlerini belirleyebilmek için yazılım araçları geliştirdi. Nordhaus, bu araçlar ile gelecekte hangi gezegenlerin ana yıldızlarının ölümünden kurtulacağını ve bu süreçte yer alacaklarını tahmin etmeyi um
Nordhaus yayınlanan bültende “Normal yıldızların ölümleri olağanüstü geçişlerle işaretlenmiştir.” dedi. “Ancak, gezegenlerin görünürlüklerini maskeleyen büyük miktarda toz, doğrudan tespit edilmelerini zorlaştırıyor.”, “Bu gizli gezegenlerin doğasını keşfetmeye ve sistemdeki yörüngelerini tespit etmeye devam edeceğiz.” dedi.
Nordhaus daha önce bir gizli gezegen bulduğunu iddia etmişti. Daha önce keşfedilmemiş bu gezegen, ölen yıldız L2 Puppis’in yörüngesindeydi. Bu iddia daha sonra, basın açıklamasına göre Şili’de güçlü bir teleskop ağı olan Atacama Büyük Milimetre Array’den elde edilen verilerle doğrulandı.
Nordhaus, bunun kendi güneş sistemimizin kaderinin yanında galaksideki diğer yıldız sistemlerinin de kaderlerini anlamaya yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, yıldızlar ve gezegenlerin nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamaya katkısı olduğunu ekledi.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Bilim kategorisinde yazmış olduğunuz Yıldızları Ölen Gezegenlere Ne Olur? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  6. Yıldızları Ölen Gezegenlere Ne Olur? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu