Kapat

Yıldızları Ölen Gezegenlere Ne Olur?

Yıldızları Ölen Gezegenler
Abone Ol

Ölen ?

Aslında bir yıldız öldüğü zaman, onun yörüngesine bağlı gezegenler galakside serbestçe yüzerler. Ya da çok sık görülmeyen bir ihtimalle eski yıldızlarından geriye kalanlar ile dolaşarak hayatta kalırlar.

Üniversite tarafından yayınlanan bir basın bültenine göre, Rochester Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Nordhaus, bulutların arasından bakıp bu gizli yıldızları ve gezegenleri tespit etmek ve yerlerini belirleyebilmek için yazılım araçları geliştirdi. Nordhaus, bu araçlar ile gelecekte hangi gezegenlerin ana yıldızlarının ölümünden kurtulacağını ve bu süreçte yer alacaklarını tahmin etmeyi um
Nordhaus yayınlanan bültende “Normal yıldızların ölümleri olağanüstü geçişlerle işaretlenmiştir.” dedi. “Ancak, gezegenlerin görünürlüklerini maskeleyen büyük miktarda toz, doğrudan tespit edilmelerini zorlaştırıyor.”, “Bu gizli gezegenlerin doğasını keşfetmeye ve sistemdeki yörüngelerini tespit etmeye devam edeceğiz.” dedi.
Nordhaus daha önce bir gizli gezegen bulduğunu iddia etmişti. Daha önce keşfedilmemiş bu gezegen, ölen yıldız L2 Puppis’in yörüngesindeydi. Bu iddia daha sonra, basın açıklamasına göre Şili’de güçlü bir teleskop ağı olan Atacama Büyük Milimetre Array’den elde edilen verilerle doğrulandı.
Nordhaus, bunun kendi güneş sistemimizin kaderinin yanında galaksideki diğer yıldız sistemlerinin de kaderlerini anlamaya yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, yıldızlar ve gezegenlerin nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamaya katkısı olduğunu ekledi.
Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Yıldızları Ölen Gezegenlere Ne Olur?” üzerine 3 yorum

  1. Bir blog oluştur says:
  2. Muhammed says:
  3. Ahmet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk