istanbul masöz
Eğitimİş Fikirleri

Yurtdışında Okurken İş Deneyimi Kazanmanın 5 Yolu

Yurtdışında Okurken İş Deneyimi Kazanmanın 5 Yolu

Yurtdışında okurken iş deneyimi kazanmak için zaman bulmak, derslere yetişmek veya arkadaşlarla dışarı çıkmak kadar önemlidir!

Aşağıdaki seçeneklerin birçoğuyla, ödeme masraflarınızın bir kısmını karşılamada faydalı olabilir, öyleyse neden özgeçmişinizi geliştirmek ve biraz daha fazla para kazanmak için bu fırsatlardan yararlanmıyorsunuz? 😉

Buradaki 6 yola göz atın! 👇

 

Yurtdışında Okurken İş2
Yurtdışında Okurken İş2

#1 Yarı Zamanlı İşler

Özgeçmişinize yarı zamanlı işler eklemek, öğrenme ve uyum sağlama konusunda özgüvene sahip olduğunuzu fark edecekleri için işverenler için onu daha çekici hale getirecektir.

Yarı zamanlı bir iş, yurt dışında çalışmanın, sosyal becerilerinizi geliştirmenin, iş dünyasına adım atmanın ve elbette yaşam masraflarınızın bir kısmını karşılamanın harika bir yoludur.

Kanada, ABD, İngiltere, Avustralya ve hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri gibi birçok destinasyonda yurtdışında okurken çalışabilirsiniz. Ancak, her ülkeyle ilgili kurallar ve kısıtlamalar vardır, bu yüzden bunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Mümkünse, pratik yönü tanımak ve bilginizi önceden geliştirmek için kariyer yolunuza uygun bir iş bulmayı düşünün. Örneğin, Pazarlama okuyorsanız, mezun olmadan satış temsilcisi olarak çalışmak iyi bir fikir olacaktır.

Alanınızla ilgili bir iş bulmakta zorlanıyor musunuz? Endişelenme, B planı zamanı! Yine de tamamen kariyerinizle ilgili olmayan, ancak sizi iş piyasasına yaklaştıracak ve zaman yönetimi, ekip çalışması, liderlik, müşteri hizmetleri ve daha fazlası gibi temel becerileri geliştirmenize yardımcı olacak bir şey bulabilirsiniz.

Yurtdışında iş bulmak için en iyi sitelerden bazıları Indeed, Snagajob ve Craigslist’tir.

https://azbuz.org/2022-yurtdisi-is-basvurusu-nasil-yapilir/

#2 Staj ve İşbirliği

Yurtdışında okurken iş deneyimi kazanmanın bir başka yolu da stajlar veya kooperatiflerdir. Bunlar, ders çalışırken işe alınabileceğiniz ve teoriyi pratiğe uyguladığınız sınıf dışında bir öğrenme şeklidir.

Şimdiye kadar, muhtemelen bir kooperatifin ne olduğunu merak ediyorsunuz? Eh, öğrencilerin bir dönem okumak yerine, dereceleriyle ilgili bir iş buldukları bir çalışma programıdır. Genellikle, işi üniversite aracılığıyla alabilirsiniz ve çoğu ücretlidir.

İş dünyasını profesyonel bir bakış açısıyla anlarsınız ve ayrıca ekstra para kazanırsınız. Örneğin, bilgisayar bilimi alanında bir işbirliği programı alıyorsanız, bir çalışma terimi, bir yazılım geliştirme şirketinde asistan olarak çalışmayı içerebilir.

Araştırmalar, öğrencilerin mezun olduktan sonra işbirliği yapmayan öğrencilere göre daha hızlı tam zamanlı iş bulduklarını gösteriyor.

Stajlar ve kooperatifler arasındaki temel fark, kooperatiflerin haftada yalnızca 10 veya 12 saat iki veya üç saat çalışan stajyerlerin aksine daha uzun saatler, 35 veya 40 saate kadar ve daha fazla günle daha derinlemesine olmasıdır. günler.

Staj programları, daha kısa olduklarından ve ücretli veya ücretsiz olabileceğinden öğrencilere daha fazla esneklik sunabilir.

Yurtdışındaki programlarınızı araştırırken, kooperatif eğitim seçeneği hakkında bilgi almak için üniversitelerle iletişime geçtiğinizden emin olun. Programı bulmanıza yardımcı olacaklar ve daha sonra işleri de bulacaksınız.

#3 Gönüllü

İşverenler özgeçmişinizde gönüllülük deneyimleri görmeyi severler çünkü bu yalnızca doğru becerilere sahip olduğunuzu değil, aynı zamanda tazminat almadan çalışma isteğinizi de gösterir.

Derecenize bağlı olarak, bazen gönüllülük yarı zamanlı bir işten daha faydalı olabilir. Örneğin, sosyal hizmet veya hukuk okuyorsanız, CV’nize eklemek için bu harika bir seçenek olacaktır.

Yurtdışında gönüllü olarak çalışırken, gelecekteki iş önerileri için insanlarla tanışabilir ve iletişim bilgilerini alabilirsiniz, hatta bir gün işvereniniz bile olabilirler.

Gönüllülüğün faydaları:

Ağınızı Genişletin: Özellikle yurtdışında okurken herkes yeni arkadaşlarla tanışmayı sever! Daha fazla istihdam fırsatı ve kişisel gelişim için de anlamlı ilişkiler oluşturmak ve sosyal etkileşimlerinizi artırmak önemlidir.
Yeni Beceriler Oluşturun: Gönüllülük size yeni sosyal beceriler öğretecek ve diğer insanların uğraştığı sorunlar ve topluluğunuzda neler olup bittiği konusunda sizi daha fazla bilgilendirecektir.
Bir Fark Yarat: Bir organizasyonun evsizler için yiyecek paketleri toplamasına yardım ettiğinizi bilseydiniz nasıl hissederdiniz? Bunun gibi küçük eylemler zihinsel sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir!
Tutkunuzu Keşfedin: İstisnasız her alanda istediğiniz kadar gönüllü olabilirsiniz. Farklı gönüllülük işleri denemek, hangi konuda iyi olduğunuzu ve ne yapmaktan hoşlandığınızı anlamanıza yardımcı olması açısından yararlıdır.
Daha Hızlı Bir İş Bulun: Tüm gönüllü deneyimlerinizi özgeçmişinize ekleyin ve kaç işverenin sizinle iletişime geçeceğini görün! Tecrübeli, çalışkan, yardımsever ve sadık olduğunuzu bilecekler.

Bazı gönüllülük örnekleri arasında bir hayvan barınağında köpek gezdirmek, hastalara yemek servisi yapmak, yerel topluluğunuzda temizlik yapmak vb. sayılabilir. Bu fırsatları bölgenizde dolaşarak ve üniversitenin öğrenci ofisi ile iletişime geçerek bulabilirsiniz.

VolunteerMatch, Idealist veya AllForGood gibi çevrimiçi kaynakları kullanabilirsiniz.

https://azbuz.org/yurtdisinda-is-bulmanin-en-iyi-6-yolu/

#4 Yaz İşleri ve Kış Tatili

Yaz tatili sırasında, herhangi bir sınıfa kaydolmadığınızda, çoğu ülke hem deneyim hem de para kazanmak için uluslararası bir öğrenci olarak 3 ay boyunca tam zamanlı çalışmanıza izin verir.

Kış tatili genellikle Aralık ayının başından/ortasının ortasından Ocak ayının başına kadar üç hafta sürer, ancak ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bu 3 hafta içinde, işvereninizle programınızı yarı zamanlıdan tam zamanlıya değiştirmek için ayarlayabilirsiniz.

Yaz işlerinin en iyi yanı, aynı anda hem çalışmak hem de okumak zorunda kalacağınız yarı zamanlı işlerin aksine, tamamen işinize odaklanabilmenizdir.

Yurtdışı eğitim destinasyonunuzda tatillerde çalışmak, ülkenin kültürüne ve çalışma ortamına daha yakın olmanızı sağlayacaktır.

Ülkede kalıcı olarak kalmayı planlıyorsanız ve orada ikamet etmeyi planlıyorsanız, zaten iş deneyiminiz ve atmosfer hakkında bilginiz olacağı için özellikle yararlıdır.

#5 Serbest

Serbest meslek sahibi olmak, yurtdışında okurken iş deneyimi kazanmanın esnek ve iyi para kazandıran bir yoludur!

Ödeme koşullarını, son teslim tarihlerini, işin içeriğini müzakere edersiniz ve ne istediğinize bağlı olarak reddetme veya kabul etme hakkınız vardır!

Müşteri bulmanın dışında, makale ve deneme yazımı veya fotoğrafçılık gibi hizmetlerine ihtiyaç duyan şirketler veya ajanslarla da sözleşmeler yapabilirsiniz.

Tüm bu kararları vermek, karar verme, iletişim, problem çözme, müzakere ve daha birçok önemli beceri konusunda uzman olacağınızdan mezun olduktan sonra sizi birçok işveren için mükemmel bir aday yapacaktır.

Yurtdışında Okurken İş3
Yurtdışında Okurken İş3

Serbest çalışmanın avantajları nelerdir?

Esneklik ve Özgürlük: Çalışma ve çalışmayı dengelemek zor olabileceğinden, istediğiniz zaman çalışabileceğiniz ve çalışma planlarınıza bağlı olarak haftalık iş yükünüzü belirleyebileceğiniz için bu seçenek idealdir.
Daha Fazla Maruz Kalma: Serbest çalışma, kendinizi geliştirmeniz ve becerilerinizi geliştirmeniz için size daha fazla fırsat sunar. Birden fazla işe girebilir ve farklı alanlara maruz kalabilirsiniz.
Bağımsızlık: Serbest çalışan olarak kendiniz için ve kendi hızınızda çalışırsınız. Bu, patronunuz olacağınızdan organizasyon ve zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.
Konumu seçin: Nerede çalışmak istediğinizi evden, bir kafeden ve hatta bir kütüphaneden seçebilirsiniz. Müşteri ile aranızdaki mesafe asla bir engel değildir; Dünyanın her yerinden iş tekliflerini kabul edebilirsiniz.

İş bulmak için en iyi 3 serbest web sitesi Fiverr, Toptal ve Upwork‘tür.

Artık yurtdışında okurken iş deneyimi kazanmanın yollarını bildiğinize göre, yakınınızdaki fırsatları aramaya başlayabilirsiniz. Bu içeriği arkadaşlarınızla paylaşın ki onlar da faydalanabilsin! 😉

Etiketler; Yurtdışında okurken iş bulmak, yurtdışında okurken iş bulma siteleri, yurtdışında okurken para kazanma, yurtdışında okurken çalışmak

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  2. Yurtdışında Okurken İş Deneyimi Kazanmanın 5 Yolu konusunda çok yazı okudum ama Yurtdışında Okurken İş Deneyimi Kazanmanın 5 Yolu konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu