Haber

Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı

Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı 11 ili ve 13,5 milyon vatandaşı olumsuz etkilerken, depremzedelerin içinde çocukların durumu merakla izleniyor.

Yetim Vakfı Lideri Murat Yılmaz, Ensonhaber’den İlker Koç’un depremzede çocuklara ait ne çeşit çalışmalar yapıldığı sorusunu yanıtlayarak, sarsıntıdan olumsuz etkilenen çocuklara dayanak vermek içini alanda olduklarını belirtti.

“Edirne’den Kars’a kadar binden fazla insani yardım gönüllüsü çalışmaya devam ediyor”

Yılmaz, bir ihtisas kurumu olmalarına karşın öncelikle zelzelede açılan yaraları sarmak için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, çalışmaları şu sözlerle aktardı:

Biz ihtisas kurumuyuz. Yetim çocuklarla ilgileniyoruz. Biz de Yetim Vakfı olarak elimizden geldiğini yapmaya çalışıyoruz. Zelzelenin birinci gününden bu yana insani yardım tertibini yapmaya çalışıyoruz. Adıyaman’ın köyleri ve dağ köylerinde yardım materyali dağıtımı yapıldı. Edirne’den Kars’a kadar binden fazla insani yardım gönüllüsü çalışmaya devam ediyor. Tırlar geliyor. Tasnif ediliyor. Bölgelere dağıtımlar gerçekleştiriliyor.

Çocukların psikolojisini gözeten uygulamalar yürütülüyor

Çocukların travmalarını atlatmaları uzun aylar alacak. Vakıf bu manada psikososyal çalışmalar yapıyor. Şu anda Hatay, Malatya, Kilis, Adıyaman, ve Gaziantep olmak üzere 5 vilayette bu çalışmalara başladık. Uzun periyodik planlar yapıyoruz. Çocukların oyunlarla ve kendi yaş kümelerine uygun uygulamalarla terapi edilmesi bekleniyor. Psikologlar bölgeye gelmeye can atıyor.

“Şu ana kadar depremzede çocuklarla ilgili bir mağduriyet bilgisi almadık”

Yetim Vakfı Lideri Murat Yılmaz, sarsıntıdaki çocukların kayıp sayıları ile ilgili de kayıp duyumlarını aldıklarını lakin istatistiki bir bilginin ketleşmediğini tabir ederek, çocukların mağdur edildiğine dair bir bulgu haberinin de kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Depremde sahipsiz kalan çocuklarla ilgili yapılması gerekenler:

Murat Yılmaz, depremde sahipsiz kalan çocuklarla ilgili yapılması gerekenleri de şöyle aktardı:

Bize olumsuz bir kayıt ulaşmadı fakat kayıp çocuklardan da bahsediliyor. Çocukların korunması çok kıymetli. Sokakta refakatsiz olduğu hissedilen çocukların Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı ünitelere teslim edilmesi, yalnız bırakılmaması ve inançlı bir ortama ulaştırılması için çalışmalar yapıyoruz. 1.200’den fazla çocuğun refakatsiz kaldığı bilgisi var. Bu sayı artabilecektir.

Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı 2

“Bütün vatandaşlar dikkatli olmalı”

Dünyada çocuklara yönelik olarak organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilendiren çeteler ve misyoner kurumlar olduğu bir hadise. Sarsıntı ya da doğal afet, bu üniteler için uygun ortam oluşturuyor. Bütün vatandaşlar dikkatli olmalı.

Koruyucu aile olmanın kaideleri var

Çocuklar için esirgeyici ailelerin sıraya girdiğini de belirten Yılmaz, bu bahiste daha evvel uygulanan kriterlerin devam ettiğini ve yapılacak süreçlerin Bakanlık prosedürlerine bağlı olduğunu da kelamlarına ekledi.

İlgili Makaleler

177 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  3. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  5. Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  8. Aydın şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  9. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar